Click Here to go to Paintrock News Click Here to go to Winters Texas News
owens FNBB New 1stcomm banner new MTK 03 14 BallingerNewsWeb728x90(1) SteveSmith new ballingernationalbank new N36V6 securitytitle leaderboard maxTeja new
Ballinger Sports
Apr 14, 2014   05:03 PM

Click Here for Girls Area Track Results

Click Here for Boys Area Track Results



Apr 05, 2014   11:49 AM

Click Here for the Final Results of the High School District Track Meet for April 2014



Mar 28, 2014   09:34 AM

Click Here for the High School District Track Meet Schedule



Mar 26, 2014   03:48 PM

 

GIRLS DIVISION IV

Team Scores: 1. Wall 108; 2. Ballinger 85; 3. Panhandle 84; 4. Grape Creek 59; 5. Pecos 54; 6. Sonora 53; 7. Forsan 52; 8. Stanton 33; 9. Perryton 31; 10. Central JV 19; 11. Reagan County 18; 12. Roscoe 12; 13. Midland Lee 10; 14. Lake View JV 2.

Discus: 1. Keylee Mayfield, Panhandle, 102 feet; 2. Koko Darlopar, Pecos, 96-0; 3. Kyla  Reid, Wall, 91-10; 4. Hannah Carr, Wall, 90-10; 5. Stella Doyle, Wall, 90-2; 6. Brooklyn Tompkins, Panhandle, 83-05.

High jump: 1. Kriss Kellermeier, Wall, 5 feet, 2 inches; 2. Brooklyn Pena, Ballinger, 4-10; 3. Kennedy Helfenbein, Panhandle, 4-8; 4. Carley Hale, Panhandle, 4-8; 5. Bree Franklin, Forsan, 4-6; 6. Alyssa Peterson, Stanton, 4-6.

Long jump: 1. Kari Tumilson, Midland Lee, 17-0.75; 2. Gracie Dozier, Sonora, 15-10.50; 3. Chelsea Toliver, Ballinger, 15-4.25; 4. Bellaneyra Avila, Perryton, 14-10.75; 5. Danelle Baughman, Grape Creek, 14-8.50; 6. Casidie Luna, Ballinger, 14-7.75.

Shot put: 1. Stella Doyle, Wall, 34-11.25; 2. Brooklyn Tompkins, Panhandle, 34-2; 3. Geovanna Carrasco, Reagan County, 32-6; 4. Justene Mondragon, Pecos, 30-0.50; 5. Koko Darlopar, Pecos, 29-11; 6. Jomayra Gutierrez, Sonora, 29-4.75.

Triple jump: 1. Taryn Kalina, Ballinger, 33-8.25; 2. Raegan Haggard, Forsan, 33-1.25; 3. Addyson Moseley, Perryton, 32-9.75; 4. Weslyn Urquhart, Panhandle, 32-6; 5. Kariza Contreras, Pecos, 32-0.25; 6. Lyndi Wilkinson, Roscoe, 31-11.75.

Pole vault: 1. Brianna Jarett, Sonora, 9-0; 2. Tara Weber, Wall, 8-6; 3. Ally Arnold, Central JV, 8-0; 4. (tie) Kaleigh Schniers, Ballinger, 7-6; and Ashlynn Craddick, Grape Creek, 7-6; 6. Hunter Heck, Panhandle, 7-0.

3,200: 1. Kelsi Thompson, Wall, 12:48.60; 2. Janelle Vasquez, Sonora, 12:56.86; 3. Ashlyn Starr, Central JV, 13:04.63; 4. Cristina Marquez, Perryton, 13:33.33; 5. Amaris Vasquez, Pecos, 13:43.32; 6. Alejandra Solis, Roscoe, 13:47.14.

400 relay: 1. Forsan, 52.03; 2. Wall, 53.43; 3. Pecos, 53.48; 4. Sonora, 53.50; 5. Panhandle,54.37. 6. Roscoe,54.79.

800: 1. Addyson Moseley, Perryton, 2:29.62; 2. Taylor Bowman, Ballinger, 2:32.04; 3. Lillian Kent, Sonora, 2:32.26; 4. Eloise Rodriquez, Grape Creek, 2:38.43; 5. Cynthia Saucedo, Reagan County, 2:40.11; 6. Tanya Pavez, Panhandle, 2:41.08.

100 hurdles: 1. Callie James, Panhandle, 17.09; 2. Lanique Smith, Stanton, 17.38; 3. Kenna Braden, Wall, 17.64; 4. Olivia Saddler, Roscoe, 17.86; 5. Paige Gentry, Wall, 18.13; 6. Kenedy Douglas, Perryton, 18.55.

100: 1. Carlee Daniel, Forsan, 13.39; 2. Kenzy Cates, Panhandle, 13.43; 3. Zoe Gonzales, Reagan County, 13.55; 4. Kaylee Yarger, Panhandle, 13.65; 5. Adalis Ybarra, Pecos, 13.70; 6. Kristy Winfrey, Pecos, 13.97.

800 relay: 1. Grape Creek, 1:51.29; 2. Ballinger, 1:53.51; 3. Pecos, 1:54.82; 4. Forsan, 1:54.85; 5. Panhandle, 1:56.51; 6. Sonora, 1:59.03.

400: 1. Latrecia Smith, Stanton, 1:03.13; 2. Holly Huston, Ballinger, 1:03.69; 3. Addyson Moseley, Perryton, 1:04.18; 4. Brittney Hergert, Forsan, 1:04.98; 5. Ashley Beach, Wall, 1:06.09; 6. Gabrielle Hernandez, Ballinger, 1:06.39.

300 hurdles: 1. Saegan Jost, Wall, 47.28; 2. Lanique Smith, Stanton, 50.25; 3. Callie James, Panhandle, 50.26; 4. Kariza Contreras, Pecos, 51.90; 5. Jennifer Palacios, Lake View, 52.43; 6. Marlee Daniels, Central, 53.58.

200: 1. Katelynn Lopez, Grape Creek, 26.74; 2. Abbey Ocker, Ballinger, 27.21; 3. Latrecia Smith, Stanton, 27.59; 4. Zoe Gonzales, Reagan County, 28.93; 5. Kaylee Yarger, Panhandle, 29.48; 6. Carley Hale, Panhandle, 29.72.

1,600: 1. Kelsi Thompson, Wall, 5:51.03; 2. Janelle Vasquez, Sonora, 5:58.19; 3. Ashlyn Starr, Central, 5:59.84; 4. Kathleen Herrera, Pecos, 6:04.74; 5. Tanya Pavez, Panhandle, 6:08.58; 6. Amaris Vasquez, Pecos, 6:09.33.

1,600 relay: 1. Grape Creek, 4:10.78; 2. Ballinger, 4:14.16; 3. Wall,4:19.56; 4. Panhandle, 4:20.18; 5. Roscoe, 4:25.40; 6. Sonora, 4:29.30.






Mar 18, 2014   03:01 PM

The Ballinger Girls Powerlifting Team traveled to Corpus Christi to compete in State Championship Action.  Ballinger Lady Cat Lifters placed 4th place as a Team out of 40+ 2A girl teams competiting.  Leading the Way with firt place and Stae Champion in the 148lb class Angelica Fuentes with a 1025lb total.  She broke several longtime weight class records for the squat r with 440lb squat and broke the bench record with a 225lb bench and set the Total pound record for her weightclass with 1025lbs lifted.  3rd place in the 198lb class with a 980lb total was Rebecca Simpson. 6th place in the 165lb class Madison Watkins with a personal Best Total of 810lbs. 10th place in the 105lb class was Tiana Sanchez with a 560lb total.  Im proud of all of the girls for being fearless among 500+ girls from 1A 2A and 5A schools that competed that day and the very strict judging of each platform which little room for error in our technique for each lift.  Angelica is Ballingers First Powerlifter to capture a State Championship for any gender and should be the first of a few more future state champion girls to come.  This Saturday will be Boys State Competition in Abilene TX at the Taylor County Expo Center lifting begins at 9am..Auggie Woodruf and John Cuellar will be striving for Gold and title State Champion.  Admission will be 5$ and there will be concessions for food and tee shirts.  Come support our local lifters as they represent Ballinger.



< Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next >