Click Here to go to Paintrock News Click Here to go to Winters Texas News
MTK 03 14 BallingerNewsWeb728x90(1) securitytitle leaderboard owens SteveSmith new FNBB New 1stcomm banner new maxTeja new ballingernationalbank new N36V6 petticoat TexasTheater A1WIE
Ballinger Sports
Apr 14, 2014   05:03 PM

Click Here for Girls Area Track Results

Click Here for Boys Area Track Results



Apr 05, 2014   11:49 AM

Click Here for the Final Results of the High School District Track Meet for April 2014



Mar 28, 2014   09:34 AM

Click Here for the High School District Track Meet Schedule



Mar 27, 2014   03:27 PM

The April 17th game here against Early has been moved to Friday April 18th.  We are out but Early will be in school that day for a bad weather make-up. Varsity will play at 4:00 and JV will follow.



Mar 26, 2014   03:48 PM

 

GIRLS DIVISION IV

Team Scores: 1. Wall 108; 2. Ballinger 85; 3. Panhandle 84; 4. Grape Creek 59; 5. Pecos 54; 6. Sonora 53; 7. Forsan 52; 8. Stanton 33; 9. Perryton 31; 10. Central JV 19; 11. Reagan County 18; 12. Roscoe 12; 13. Midland Lee 10; 14. Lake View JV 2.

Discus: 1. Keylee Mayfield, Panhandle, 102 feet; 2. Koko Darlopar, Pecos, 96-0; 3. Kyla  Reid, Wall, 91-10; 4. Hannah Carr, Wall, 90-10; 5. Stella Doyle, Wall, 90-2; 6. Brooklyn Tompkins, Panhandle, 83-05.

High jump: 1. Kriss Kellermeier, Wall, 5 feet, 2 inches; 2. Brooklyn Pena, Ballinger, 4-10; 3. Kennedy Helfenbein, Panhandle, 4-8; 4. Carley Hale, Panhandle, 4-8; 5. Bree Franklin, Forsan, 4-6; 6. Alyssa Peterson, Stanton, 4-6.

Long jump: 1. Kari Tumilson, Midland Lee, 17-0.75; 2. Gracie Dozier, Sonora, 15-10.50; 3. Chelsea Toliver, Ballinger, 15-4.25; 4. Bellaneyra Avila, Perryton, 14-10.75; 5. Danelle Baughman, Grape Creek, 14-8.50; 6. Casidie Luna, Ballinger, 14-7.75.

Shot put: 1. Stella Doyle, Wall, 34-11.25; 2. Brooklyn Tompkins, Panhandle, 34-2; 3. Geovanna Carrasco, Reagan County, 32-6; 4. Justene Mondragon, Pecos, 30-0.50; 5. Koko Darlopar, Pecos, 29-11; 6. Jomayra Gutierrez, Sonora, 29-4.75.

Triple jump: 1. Taryn Kalina, Ballinger, 33-8.25; 2. Raegan Haggard, Forsan, 33-1.25; 3. Addyson Moseley, Perryton, 32-9.75; 4. Weslyn Urquhart, Panhandle, 32-6; 5. Kariza Contreras, Pecos, 32-0.25; 6. Lyndi Wilkinson, Roscoe, 31-11.75.

Pole vault: 1. Brianna Jarett, Sonora, 9-0; 2. Tara Weber, Wall, 8-6; 3. Ally Arnold, Central JV, 8-0; 4. (tie) Kaleigh Schniers, Ballinger, 7-6; and Ashlynn Craddick, Grape Creek, 7-6; 6. Hunter Heck, Panhandle, 7-0.

3,200: 1. Kelsi Thompson, Wall, 12:48.60; 2. Janelle Vasquez, Sonora, 12:56.86; 3. Ashlyn Starr, Central JV, 13:04.63; 4. Cristina Marquez, Perryton, 13:33.33; 5. Amaris Vasquez, Pecos, 13:43.32; 6. Alejandra Solis, Roscoe, 13:47.14.

400 relay: 1. Forsan, 52.03; 2. Wall, 53.43; 3. Pecos, 53.48; 4. Sonora, 53.50; 5. Panhandle,54.37. 6. Roscoe,54.79.

800: 1. Addyson Moseley, Perryton, 2:29.62; 2. Taylor Bowman, Ballinger, 2:32.04; 3. Lillian Kent, Sonora, 2:32.26; 4. Eloise Rodriquez, Grape Creek, 2:38.43; 5. Cynthia Saucedo, Reagan County, 2:40.11; 6. Tanya Pavez, Panhandle, 2:41.08.

100 hurdles: 1. Callie James, Panhandle, 17.09; 2. Lanique Smith, Stanton, 17.38; 3. Kenna Braden, Wall, 17.64; 4. Olivia Saddler, Roscoe, 17.86; 5. Paige Gentry, Wall, 18.13; 6. Kenedy Douglas, Perryton, 18.55.

100: 1. Carlee Daniel, Forsan, 13.39; 2. Kenzy Cates, Panhandle, 13.43; 3. Zoe Gonzales, Reagan County, 13.55; 4. Kaylee Yarger, Panhandle, 13.65; 5. Adalis Ybarra, Pecos, 13.70; 6. Kristy Winfrey, Pecos, 13.97.

800 relay: 1. Grape Creek, 1:51.29; 2. Ballinger, 1:53.51; 3. Pecos, 1:54.82; 4. Forsan, 1:54.85; 5. Panhandle, 1:56.51; 6. Sonora, 1:59.03.

400: 1. Latrecia Smith, Stanton, 1:03.13; 2. Holly Huston, Ballinger, 1:03.69; 3. Addyson Moseley, Perryton, 1:04.18; 4. Brittney Hergert, Forsan, 1:04.98; 5. Ashley Beach, Wall, 1:06.09; 6. Gabrielle Hernandez, Ballinger, 1:06.39.

300 hurdles: 1. Saegan Jost, Wall, 47.28; 2. Lanique Smith, Stanton, 50.25; 3. Callie James, Panhandle, 50.26; 4. Kariza Contreras, Pecos, 51.90; 5. Jennifer Palacios, Lake View, 52.43; 6. Marlee Daniels, Central, 53.58.

200: 1. Katelynn Lopez, Grape Creek, 26.74; 2. Abbey Ocker, Ballinger, 27.21; 3. Latrecia Smith, Stanton, 27.59; 4. Zoe Gonzales, Reagan County, 28.93; 5. Kaylee Yarger, Panhandle, 29.48; 6. Carley Hale, Panhandle, 29.72.

1,600: 1. Kelsi Thompson, Wall, 5:51.03; 2. Janelle Vasquez, Sonora, 5:58.19; 3. Ashlyn Starr, Central, 5:59.84; 4. Kathleen Herrera, Pecos, 6:04.74; 5. Tanya Pavez, Panhandle, 6:08.58; 6. Amaris Vasquez, Pecos, 6:09.33.

1,600 relay: 1. Grape Creek, 4:10.78; 2. Ballinger, 4:14.16; 3. Wall,4:19.56; 4. Panhandle, 4:20.18; 5. Roscoe, 4:25.40; 6. Sonora, 4:29.30.






< Prev
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next >